Wielki polonez maturzystów – na pamiątkę i na szczęście

To był już 18. Polonez Maturzystów organizowany na Rynku w naszym mieście przez opolską redakcję „Gazety Wyborczej”; odbył się w czwartek 14 lutego 2019 r. Po raz kolejny Uniwersytet Opolski był partnerem wydarzenia.

Poloneza jak zwykle poprowadził aktor Teatru Lalki i Aktora, któremu towarzyszyła Miss Opola 2018 Kamila Złośnik. W drugiej parze zatańczyli wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka z Szymonen Wolfem, szefem Studenckiego Centrum Kultury, który przyjął na siebie rolę konferansjera wydarzenia, w trzeciej natomiast prof. Izabella Pisarek – prorektor UO do spraw studenckich i prof. Janusz Słodczyk – prorektor ds. nauki i finansów, ubrani w szlacheckie stroje.

Prorektorzy naszej uczelni zwrócili się do licznie zgromadzonej na Rynku młodzieży.

– Polonez to piękna polska tradycja, piękny polski taniec. Wspaniale, że już po raz 18. na opolskim rynku odbywa się polonez maturzystów i ogromnie się cieszymy, że możemy tu z państwem być – powiedział prof. Janusz Słodczyk. – Życzę państwu w imieniu władz Uniwersytetu Opolskiego i całej jego społeczności wspaniałych wyników na maturze. Życzę też państwu, ale i nam, byście pojawili się na naszej uczelni, która proponuje wam bardzo wiele ciekawych kierunków kształcenia. Wierzę, że spotkamy się w październiku w murach naszej uczelni, w naszych salach wykładowych.

– Życzę państwu powodzenia, tak, by ten najważniejszy edukacyjny egzamin, który was czeka, wypadł rewelacyjnie – dodała prof. Izabella Pisarek. – Zapraszam na Uniwersytet Opolski, gdzie oferujemy wiele kierunków studiów, w tym także bardzo ciekawe kierunki niszowe, na których kształcimy na zasadzie mistrz – uczeń. Odwiedzajcie naszą stronę internetową i wybierajcie. A dziś cieszę się, że jesteście z nami i zapraszam: bądźcie z nami!

Przed odtańczeniem poloneza Zygmunt Babiak poinstruował uczestników co do kroku, tempa i najprostszych figur. Wszystko wypadło znakomicie. Przez ponad dwadzieścia minut młodzi ludzie tańczyli w takt poloneza Wojciecha Kilara, skomponowanego do filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy. Młodzież bawiła się doskonale, uczestnicy tańca podkreślali, że udział w nim traktują jak dobrą wróżbę przed czekającym ich egzaminem maturalnym.

Wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka podkreśla, że Polonez Maturzystów to bardzo ważna tradycja nie tylko dla tych młodych ludzi, ale także dla miasta. – Trzymam za tegorocznych maturzystów kciuki, są w bardzo ważnym punkcie swojej drogi życiowej – mówiła.

Na zakończenie tańca wykonano pamiątkowe zdjęcie, które zamieszczono w piątkowym wydaniu Gazety Wyborczej. Uczestnicy wydarzenia otrzymali od Uniwersytetu Opolskiego walentynkowe lizaki w kształcie serca, a od Gazety Wyborczej pamiątkowe certyfikaty, zaświadczające, że zdobyli „dojrzałość taneczną”.

Partnerami Poloneza Maturzystów są Uniwersytet Opolski i miasto Opole.

 

 


ZOBACZ FILM

GALERIA ZDJĘĆ